Parafia pod Wezwaniem Wszystkich Swietych w Brusach
Historia Parafii w Brusach
Msza sw. w  Parafii w Brusach
Ogloszenia Parafialne w Brusach
Dokonania i inwestycje Parafii w Brusach
Parafia w Brusach - Kosciol w Mecikale
Parafia Brusy - Kontakt
 

  Kancelaria


  Duszpasterze


  Statystyki parafii


  Org. przykościelne


  Prasa


  Pielgrzymki,spotk.


  Multimedia


  GaleriaRozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego 2014/2015


 

    W poniedziałek, 1. września w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej, uczestniczyliśmy w Mszy Świętej inaugurującej nowy rok szkolny i katechetyczny. W Eucharystii wzieli udział o godzinie 8.00 dla dzieci i młodzieży z naszego miasta oraz o godzinie 16.00 uczniowie z poza miasta Brusy. Uczestniczyliśmy również w obrzędzie poświęcenia tornistrów i przyborów szkolnych dzieciom, które rozpoczynają naukę w szkole Niech ten czas roku szkolnego będzie opływał w wysokie wyniki w nauce, kształtowaniu postaw ludzkich i patriotycznych oraz bliskości z Bogiem. Czego wszystkim z całego serca życzymy, zarówno uczniom jak i całemu gronu pedagogicznemu

 

ZDJĘCIA

 


 

Piesza Pielgrzymka dobiegła końca...

 


13. sierpnia dobiegła końca Piesza pielgrzymka na Jasną Górę Diecezji Pelplińskiej. Z naszej parafii wyruszyło 12 osób i pielgrzymowało przez 14 dni, pokonując 480 km. Czas rozwoju wiary, spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem - czyli prawdziwe rekolekcje dla każdego. Wspomnienia i przeżycia na długo pozostaną w pamięci. Nasi pątnicy czynnie udzielali się przy organizacji pielgrzymki przez animację muzyczną i służbę porządkową. Za wspólne pielgrzymowanie wielkie "Bóg zapłać".

ZDJĘCIA

 

 


 

 

Ministranci i KSM na wypoczynku :)


 

Ministranci oraz KSM naszej parafii, wypoczywały w Ostrzycach. Tematem przewodnim letniego obozu było „NASZE TOTUS TUUS DLA ŚW. JANA PAWŁA II”. Oprócz relaksu, zabawy, wycieczek i konkursów, był czas na modlitwę, skupienie i rozważania wokół wyznaczonego tematu. Ostrzyce stały się dla nas miejscem nie tylko wypoczynku ale i zatrzymania się na chwilę i rewizją naszego chrześcijaństwa. Dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym mogliśmy tak miło i aktywnie spędzić ten wakacyjny czas

 

ZDJĘCIA

 


 

 

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

 

ZDJĘCIA

 

 


 

Na szlaku pielgrzymkowym  do sanktuariów Mazur i Podlasia.


W dniach 4-5 lipca 2014 roku odbyliśmy pielgrzymkę do czterech Sanktuariów Maryjnych, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce na terenie Mazur i Podlasia pod przewodnictwem p. Gabrieli Kloske .Trud pielgrzymowania podjęło 53 pielgrzymów głównie  z naszej parafii oraz ościennych : z Kosobud, Leśna, Karsina a nawet z Gdańska. Wspólnie z nami pielgrzymowali aktywnie kierowcy naszego autokaru.

            Na naszym szlaku autokarowym znalazła się najpierw Święta Lipka ,gdzie uczestniczyliśmy we mszy św. i wysłuchaliśmy prelekcji ojca Józefa o tym cudownym miejscu oraz koncertu organowego. Ze względu na liczbę pielgrzymów Święta Lipka nazywana jest Częstochową Północy.

            Dalej na naszym szlaku pierwszego dnia pielgrzymowania znalazła się Suchowola,gdzie stanęliśmy w samym Środku Europy i zwiedziliśmy Izbę Pamięci bł. ks.Jerzego Popiełuszki.

            Następnie droga wiodła do Sanktuarium w Różanymstoku, gdzie wyznaczyliśmy sobie miejsce nocnego odpoczynku. Tu, późnym wieczorem, wysłuchaliśmy słowa księdza na temat historii tego miejsca ,które powstało jako dar miejsca i fundacji dla kościoła i klasztoru możnowładców polskich - Eufrozyny i Szczęsnego Tyszkiewiczów w XVI wieku oraz uczestniczyliśmy w apelu przed cudownym obrazem Maryi-Wspomożycielki. Były też poranne modlitwy indywidualne przed zasłoniętym obrazem , który też uważany jest za cudowny.

            Drugi dzień był obfity w cudowne miejsca. Wczesnym rankiem nawiedziliśmy Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce, gdzie dane nam było uczestniczyć we mszy św. i pomodlić się przed fragmentem Serca Pana Jezusa w agonii. Tu przemieniła się cudownie Hostia w Ciało Pana Jezusa. Taki cud to nadzieja dla świata .Pan Bóg czyni cuda, by umocnić naszą wiarę bądź ją ludziom przywrócić. Jest z nami prawdziwie, realnie i substancjonalnie. Cząstka Ciała z mięśnia sercowego Naszego PANA jest wskazaniem i znakiem ,naszą drogą ,ponieważ Pan Bóg nie czyni nic bez powodu .Ten cud ma być pomocny naszej wierze, dodać nam odwagi. Otwiera nasze oczy i uszy ,byśmy na nowo zobaczyli i usłyszeli Dobrą Nowinę ,którą nam przynosi z nieba. Pan Jezus pozwala wyznawać wiarę w siebie, odsłaniając swe ludzkie -najlepsze Serce, miłosierne Serce .

            Sam przecież powiedział do siostry Faustyny -„Nie znajdzie ludzkość uspokojenia ,dopóki nie zwróci się do Miłosierdzia Mojego- ,które to słowa zapisała w swym Dzienniczku duszy.

Potem   skierowaliśmy się do nowego niewielkiego Sanktuarium Marii Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie usytuowanego na wzgórzu, a  powstałego w 1998 roku w Puszczy Knyszyńskiej .Po  krótkim przybliżeniu dziejów tego miejsca  wygłoszonego przez księdza-opiekuna  i modlitwach w kościele ,udaliśmy się  na Górę Krzyży zwaną Górą Bożego Miłosierdzia oraz mieliśmy możliwość zakupu dewocjonaliów. Ponadto mogliśmy  zabrać cudowną wodę, podobnie jak i w  Gietrzwałdzie, które to sanktuarium odwiedziliśmy na końcu pielgrzymkowego trudu.            

             

            Dalej na naszej drodze nawiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Białymstoku gdzie znajduje się grób bł. księdza Michała Sopoćki -spowiednika i kierownika duchowego siostry Faustyny . Zobaczyliśmy też z zewnątrz okazały pałac Branickich , w którym mieści się Uniwersytet Medyczny i złożyliśmy wizytę w  miejscowej katedrze. We wszystkich tych miejscach nasze modlitwy kierowaliśmy w intencjach pielgrzymów , poleconych nam w modlitwie oraz w intencji naszej parafii i ojczyzny.

            Z Białegostoku skierowaliśmy się do Tykocina -malowniczego miasteczka Podlasia , które posiada ponad 100 unikatowych zabytków  w tym zamek ,w którym rezydowali królowie, książęta  i Stefan Czarniecki. To tutaj został ustanowiony Order Orła Białego – najwyższe odznaczenie w Polsce. Orzeł Biały ma tu również swój okazały pomnik. Zwiedziliśmy dwie synagogi , bo przed II wojna światową Tykocin był drugim co do wielkości skupiskiem Żydów w Polsce swobodnie wyznających swoją religię. Uroki tego miasteczka doceniają często reżyserzy, którzy  w tej „bajkowej scenerii” kręcą  plenery filmowe np. „U Pana Boga za……”

            Modlitwy i śpiewy, różańce i koronki ,filmy i rozmowy oraz inne przeżycia wypełniały nam ten błogosławiony czas. Pogoda dopisała w 100%.

            Serdecznie dziękujemy p.G. Kloske za podjęcie trudu przygotowania i realizacji tej pielgrzymki.

 

                                                                       Janina Głomska

 

Brusy, 12.07.2014.

PS. Bogu niech będą dzięki za  ten błogosławiony czas. Dziękuję wszystkim . którzy podjęli trud pielgrzymowania. Bez Waszego odzewu tej pielgrzymki by nie było. Zapraszam do udziału w kolejnych pielgrzymkach w przyszłym roku- jak Bóg da na Jego chwałę i dla umocnienia naszej wiary.  G.Kloske

 

ZDJĘCIA

 

 


 

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

                                                                                

 

 

Spotkanie organizacyjne przed pieszą pielgrzymką do Częstochowy odbędzie się w piątek, 18 lipca, o 19.00 w Domu Nawiedzenia. Na spotkanie zapraszamy wszystkich którzy zamierzają pielgrzymować do tronu Matki Bożej w Częstochowie, oraz zapraszamy tych którzy pielgrzymowali wcześniej, a chcieli by się podzielić swoim doświadczeniem. Na spotkaniu będzie możliwość zapisania się na autobus powrotny z Jasnej Góry do Brus.

 

Doświadczenie  spotkania z Bogiem

Jasna Góra - duchowa stolica Polski - to cel corocznego pielgrzymowania milionów ludzi wierzących. Docierają tam pątnicy korzystając z różnych środków lokomocji. Wśród ogromnych rzeszy pielgrzymów wyróżniają się ci, którzy Jasną Górę zdobywają pieszo. Potrzebują niekiedy kilku bądź kilkunastu dni, by dotrzeć do celu.

Człowiek, który nie zaznał smaku pieszego pielgrzymowania, zadaje py­tania o sens takiego Bożego wędrowania. Przecież samochodem czy autokarem jest szybciej, wygodniej i bez większego zmęczenia. Tak też można pielgrzymować. Jednak piesza pielgrzymka to coś zupełnie odmiennego. To rekolekcje w drodze. Rekolekcje, które trwają aż kilkanaście dni. (…) ks. Andrzej Szopiński

 

 

 

 


 

 

           

 


 

 

BOŻE CIAŁO


Dzisiaj 19 czerwca  w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przewodniczył ksiądz proboszcz Mirosław Klawikowski. Po Mszy Świętej odbyła się uroczysta procesja eucharystyczna ulicami naszego miasta do czterech ołtarzy. Najświętszy Sakrament nieśli na zmianę ks. Proboszcz Mirosław Klawikowski, ks. Andrzej Dombrowski, ks. kanonik Jerzy Zygmuntowski i ks. Karol Misiurski

zdjęcia:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.592489417531504.1073741836.561867393927040&type=3

 


 

 


 

LEDNICA 2014


Ponad 60 tys. osób uczestniczyło w 18. Spotkaniu Młodych Lednica 2000, które w sobotę odbyło się pod hasłem „W imię Syna”,a wśród nich nasza parafia.Zebrani wysłuchali przesłania ojca świętego Franciszka. Papież zwrócił uwagę wszystkim zgromadzonym na to, by nie lękali się odpowiadać na głos Boga. Papież w swoim wystąpieniu mówił o synostwie człowieka wobec umiłowanego Ojca, nawiązał również do osoby świętego Jana Pawła II i nazwał go przewodnikiem po Lednicy.

Nie zabrakło arcybiskupa Wojciecha Polaka, nowego prymasa Polski, który przyjechał prosto z ingresu w Gnieźnie.

- Jestem na Lednicy, bo od początku mojego biskupiego posługiwania, kocham Lednicę – mówił prymas.

Pola Lednickie rozjarzyły się ogniem przywiezionym z Ostrowa Lednickiego. Został on przekazany wiernym w rytm pieśni Ogniu posól Nas”, której w wykonaniu Siewców Lednicy można posłuchać na portalu YouTube – (tutaj).

W procesji pod Bramę-Rybę wniesiono relikwie Św. Wojciecha. Uczestnicy otrzymali „dowody osobiste” symbolizujące „pełnoletność” i pierścienie z napisem ,,W Tobie mam upodobanie” oraz banknoty wdzięczności o nominale 2000 talentów.

zdjęcia: www.facebook.com/media/set/?set=a.585371144909998.1073741835.561867393927040&type=3

 

 


 

 

 

Pielgrzymka do Wiela


W tym roku aż 266 osób z naszej parafii uczestniczyło w pielgrzymce do Wiela. Jak co roku w maju pątnicy wyruszyli w sobotę rano na niedzielny odpust w święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa.

– Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział, szczególnie dzieciom i młodzieży. Za każdą pomoc w przygotowaniu i realizacji pielgrzymki serdeczne Bóg zapłać. Już teraz zapraszamy za rok.

Zdjęcia : www.facebook.com/media/set/?set=a.583165358463910.1073741834.561867393927040&type=3

 

 


 

 


 

Wyjazd Kółka Różańcowego do Wejherowa

         23 maja po zakończonych lekcjach piętnaścioro dzieci z Kółka Różańcowego działającego przy naszej parafii wybrało się na dwudniową wyprawę do Wejherowa. Po przyjeździe był czas na wspólną zabawę na świeżym powietrzu. Dzień zakończoną wspólnym nabożeństwem majowym.

         W sobotę udaliśmy się na Kalwarię Wejherowską (nieco większej od Wielewskiej) na drogę krzyżową. Następnym punktem programu były lody oraz nawiedzenie klasztoru ojców Franciszkanów, którzy sprawują też pieczę nad całą Kalwarią Wejherowską wraz podziemiami, gdzie spoczywa założyciel miasta Jakub Wejher. Następnym punktem programu była msza święta, a po niej wyjazd do Piaśnicy. Jednak z powodu deszczy nawiedziliśmy tylko grób błogosławionej siostry Alicji Kotowskiej, męczennicy II wojny światowej. Wieczorem każdy mógł pokazać swoje talenty improwizowanym programie „Mam talemt”.

         W niedzielę po śniadaniu udaliśmy się do parafii pw. Chrystusa Króla na Eucharystię. W kościele tym są umieszczone portrety 108 męczenników II wojny światowej, w tym patrona naszego miasta ks. Józefa Jankowskiego. Potem była wspólna pizza, ewentualnie tortilla i trzeba było się już pakować i pożegnać miasto Jakuba Wejhera i kochaną siostrę Danielę, która kiedyś pracowała w Brusach, a podczas tych dwóch dni była naszą przewodniczką.

         Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania naszego wyjazdu.

zdjęcia:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.580889305358182.1073741833.561867393927040&type=3

 

 

 


 

Dwa srebrne pasma dla chórów z Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Brusach


11 maja 2014r. w Parafii św. Wojciecha Starogardzie Gdańskim odbył się VI Wojciechowy Festiwal Pieśni Chóralnej. W festiwalu wzięły udział chóry z Pomorza i Kujaw, m.in. z Gdyni, Kartuz, Grudziądza, 2 chóry z Nowego nad Wisłą oraz chór gospodarzy festiwalu ze Starogardu. Łącznie 8 chórów.

Na festiwalu swoje umiejętności zaprezentowały również 2 chóry z Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Brusach.

Chór Żeński zaśpiewał 3 utwory: Litanię do Bogurodzicy Zdzisława Bernata, Kyrie oraz De profundis autorstwa Piotra Jańczaka.

Chór Lutnia wykonał Popule Meus Mariana Sawy, O crux ave Rihards’a Dubry oraz An Irish blessing James’a Moore’a.

Poziom wykonania wszystkich chórów – jak oceniła komisja – był bardzo wysoki. W jury konkursowym zasiadali: prof. Roman Grucza, ks. kan. dr Tomasz Rakowski oraz mgr Tadeusz Negowski.

Oba chóry z Brus zdobyły srebrne pasma. To kolejny sukces pod dyrekcją p. Łukasza Rosiaka. Ostatnie dyplomy chóry przywiozły z ogólnopolskich konkursów w Chełmnie i Aleksandrowie Kujawskim jesienią 2013r., gdzie chór żeński zdobył 3 miejsce (brązowe pasmo), a mieszany Lutnia wyróżnienie.

Chórzyści zadowoleni i pełni kolejnych pomysłów i planów na przyszłość wrócili do domów. 

Udział w konkursie oraz reprezentowanie bruskiej parafii poprzez śpiew i wychwalanie Boga było możliwe dzięki życzliwości ks. proboszcza Mirosława Klawikowskiego.

 

 


 

 

NABOŻEŃSTWA MAJOWE


 

Nabożeństwa majowe dla dzieci będą o od poniedziałku do soboty o 17.00, oraz będą po mszach wieczornych o 18.00, w niedziele po Sumie o 11.00. Prosimy zachować piękny i pobożny zwyczaj odprawiania nabożeństw majowych w rodzinach, oraz przy krzyżach i kapliczkach we wioskach. Prosimy zgłosić w biurze parafialnym fakt gdzie i o której godzinie nabożeństwa majowe są.

 

 

Maj – dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku – to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. Szczególnie w Polsce gromadzimy się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych. Pierwsze nabożeństwa majowe zaczęto odprawiać w Polsce w połowie XIX wieku w Płocku, Toruniu, Nowym Sączu i Krakowie, a od 1852 r. – uroczyście w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po 30 latach stało się ono bardzo popularne i znane w całym kraju.

Rodowód tych nabożeństw jest jednak znacznie wcześniejszy niż się powszechnie uważa. Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane już na Wschodzie w V wieku. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie. Dopiero na przełomie XIII i XIV w. powstała myśl, aby ten miesiąc poświęcić Maryi. Pierwszym, który rzucił tę myśl, był król hiszpański Alfons X (+ 1284). Władca ów zapraszał do udziału w nabożeństwach majowych, sam często brał w nich udział i swoim poddanym zalecał gromadzenie się w porze wieczornej na modlitwy wokół figur Matki Bożej.

W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili jezuici w Tarnopolu (1838), misjonarze w Warszawie w kościele Św. Krzyża w roku (1852), ksiądz Golian w Krakowie (w 1856) i we Włocławku biskup Marszewski (1859). W tym samym czasie cześć Królowej maja szerzył w Galicji poezją o. jezuita Karol Antoniewicz (+ 1852). Ks. Wincenty Buczyński (jezuita) wydał we Lwowie pierwszą książeczkę o nabożeństwach majowych (1839). W dziesięć lat potem podobną broszurę wydano we Wrocławiu w roku 1850. Wydał ją ks. Aleksander Jełowicki, zmartwychwstaniec. W połowie XIX wieku nabożeństwo majowe przyjęło się we wszystkich prawie krajach.

Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Litania Loretańska powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę „Loretańska” otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana.
Tekst litanii miał przedłożyć w 1578 r., do zatwierdzenia papieżowi Grzegorzowi XIII, archidiakon Guido Candiotti. 11 czerwca 1587 r. Sykstus V obdarzył „Litanię Loretańską” dwustu dniami odpustu. Kolejne odpusty przypisali do niej Pius VII i Pius XI. W 1631 r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian; te, które następowały, posiadały aprobatę Kościoła. Kiedyś w litanii było więcej tytułów, m.in.: Mistrzyni pokory, Matko Miłosierdzia czy Bramo odkupienia. Później pojawiały się inne wezwania: Królowo Różańca Świętego (1675), Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta (1846), Matko Dobrej Rady (1903), Królowo pokoju (1917), Królowo Wniebowzięta (1950), Matko Kościoła (1980), Królowo Rodziny (1995).
W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, do Litanii dołączono 12 października 1923 r. wezwanie „Królowo Polskiej Korony”, przekształcone po drugiej wojnie światowej na „Królowo Polski”.

 

 

 

 

 

Wiwat maj… 3 maj

 Parafia Wszystkich Świętych w Brusach oraz Samorząd miasta i gminy Brusy zaprasza na Mszę Patriotyczną w intencji Ojczyzny
3 maja o godz. 11:00.

 

 

 

W maju jest wiele świąt a wśród nich Święto Konstytucji obchodzone 3 maja. Ten dzień jest też świętem katolickim – Świętem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Kult Maryi – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wyróżnia Kościół katolicki spośród innych wyznań chrześcijańskich w Polsce. Tytuł ten sięga drugiej połowy XIV wieku – Grzegorz z Sambora nazywa Maryję Królową Polski i Polaków, ale  teologiczne uzasadnienie tytułu “Królowej” pojawiło się w XVII wieku po zwycięstwie nad Szwedami i cudownej obronie Jasnej Góry, które przypisywano wstawiennictwu Maryi.

Król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej obrał Maryję za Królową swoich państw, a Królestwo Polskie polecił jej szczególnej obronie i ogłosił Matkę Bożą szczególną Patronką Królestwa Polskiego. Ślubowanie Jana Kazimierza odbyło się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie. Jednak szybko przyjęło się przekonanie, że najlepszym obrazem Królowej Polski jest obraz Pani Częstochowskiej, który został koronowany papieskimi koronami 8 września 1717 roku co ugruntowało przekonanie o królewskości Maryi.

Śluby króla Jana Kazimierza nie zostały od razu spełnione. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, po I wojnie światowej, Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie dla Polski święta pod wezwaniem “Królowej Polski”. Papież Benedykt XV przychylił się do tej prośby w 1920. Biskupi zaproponowali Ojcu świętemu dzień 3 maja, aby podkreślić łączność tego święta z sejmem czteroletnim, a zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą polską konstytucją.

Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński 3 maja 1966 roku oddał w macierzyńską niewolę Maryi, za wolność Kościoła, rozpoczynające się nowe tysiąclecie Polski. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję Królowę Polski główną patronką kraju i niebieską Opiekunką naszego narodu.

Konieczność ratowania świetności I Rzeczypospolitej była nieunikniona. Przeprowadzono reformy gospodarcze, monetarne, kulturalne, częściowo zniesiono pańszczyznę, wprowadzono cło generalne, zakładano wiele fabryk, manufaktur i kompanii handlowych. W 1788 roku podjęto po raz kolejny  próbę przeprowadzenia koniecznych reform. Na skutek trudnej sytuacji politycznej caryca Rosji Katarzyna II zgodziła się na zwołanie sejmu zawiązanego pod laską konfederacji – (wtedy decyzje zapadają większością głosów). Powołany został tzw. Sejm Wielki na którym opracowano reformy ustrojowe, których ukoronowaniem miała być Konstytucja. 3 Maja 1791 roku ok. godziny 11 Sejm Wielki rozpoczął obrady aby po siedmiu godzinach ogłosić drugą na świecie konstytucję.

Preambuła do Konstytucji  maja miała następujące brzmienie:

„USTAWA RZĄDOWA  z dnia 3-go maja 1791 roku. W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książe Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czerniechowski, wraz z stanami skonfederowanemi, w liczbie podwójnej Naród Polski reprezentującemi, uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie, prawem przepisanym,