Parafia pod Wezwaniem Wszystkich Swietych w Brusach
Historia Parafii w Brusach
Msza sw. w  Parafii w Brusach
Ogloszenia Parafialne w Brusach
Dokonania i inwestycje Parafii w Brusach
Parafia w Brusach - Kosciol w Mecikale
Parafia Brusy - Kontakt
 

  Kancelaria


  Duszpasterze


  Statystyki parafii


  Org. przykościelne


  Prasa


  Pielgrzymki,spotk.


  Multimedia


  Galeria 

10 rocznica nadania patronatu błogosławionego

ks. Józefa Jankowskiego

 

 

 

ZDJĘCIA

 

 

 


 

Niedziela i Tydzień Misyjny - okazja do pomocy misjom

 

 

ZDJĘCIA

 

 


 

 

 

 


 

Żeński Chór z Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Brusach zdobywcą III miejsca na  I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej Carmen Fidei
w Osiu28 września 2014r. Żeński Chór z Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Brusach reprezentował parafię na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej Carmen Fidei w Osiu. Chór powstał z inicjatywy obecnego dyrygenta p. Łukasza Rosiaka w październiku 2012r.

Zespół ma już na swoim koncie następujące nagrody:

Brązowe pasmo na „V Ogólnopolskim Turnieju o Kryształowe Serce Chełmińskiej Ziemi” w Chełmnie – październik 2013r.

III miejsce na „II Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko” w Aleksandrowie Kujawskim – listopad 2013r.

Srebrne pasmo na „VI Wojciechowym Fastiwalu Pieśni Chóralnej” w Starogardzie Gdańskim – maj 2014r.

W Osiu zdobył również III miejsce – brązowe pasmo.

 

 

ZDJĘCIA

 


 

Maturzyści na Jasnej Górze!


 

        29 września o 5.07 maturzyści z naszego liceum wraz z gronem naszych parafian wyjechali na pielgrzymkę do Matki Bożej Częstochowskiej, aby tam modlić się w intencji dobrego przygotowania się do egzaminów maturalnych oraz o wybór drogi życiowej. Po dotarciu na Jasną Górę o 13.27 Najpierw odbyła się wspólna droga krzyzowa na wałach Jasnogórskich a później, już z maturzystami z całej naszej diecezji, o godz. 16.00 różaniec, o godz. 17.00 Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Ryszarda Kasyny. Po Mszy odbyło się spotkanie dla młodzieży z zaproszonym gościem. Ostatnim punktem pielgrzymki był udział w apelu Jasnogórskim i wspólna modlitwa w intencji maturzystów. Za wspólnie pielgrzymowanie i doznania duchowe dziękujemy!

 


 

ZDJĘCIA


 

 

Iskra Bożego Miłosierdzia w Brusach

 

 

Z inicjatywy grupy modlitewnej „Iskra Bożego Miłosierdzia” działającej przy kościele oo. Jezuitów, już po raz siódmy zorganizowana została wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast Polski i świata. Ma ona miejsce w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki – 28 września. Inicjatywa ta wpisuje się w wezwanie Ojca Świętego Franciszka, aby katolicy głosząc Ewangelię wychodzili na ulice oraz jest przejawem nowej ewangelizacji. W naszej parafii wszystkich świętych w Brusach wyszliśmy na plac Jana Pawła II w centrum miasta i z licznie zgromadzonymi wiernymi odmówiliśmy wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Bardzo dziękuje za liczne włączenia się w tą modlitwę i pomoc przy organizacji.      

 

                    

 

ZDJĘCIA

 


 

Jesienna wyprawa rowerowa

 

W sobotę – 27 września, ministranci wraz z kółkiem różańcowym naszej parafii postanowili wykorzystać ostatnie promienie słońca i spędzić je we wspólnocie. Plan dnia przewidywał rekreację na placu integracyjnym w Czarnowie. Po przyjeżdzie na miejsce ok godziny 10.00 postanowiliśmy rozegrać turniej piłki nożnej oraz w wolnej chwili zagrać w piłkę siatkową. Po rozegraniu turnieju, zjedliśmy pyszną kiełbaskę z grilla którą nam przygotował Krzysztof Lewiński nasz ministrant. Radośni i zadowoleni wracaliśmy do domów, pełni wrażeń i dobrych emocji, które pozwolą nam lepiej wejść w nasze codzienne obowiązki. Dziękujemy Panu Maciejowi Leszczyńskiemu sołtysowi Czarnowa za życzliwość, poświęcony czas i ogromne serce.

 

 

 

ZDJĘCIA


 

 


 

Czy masz odwagę wyjść na ulicę z Iskrą Bożego Miłosierdzia?
Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata!

28 WRZEŚNIA  2014  -  GODZ. 15.00

W BRUSACH:

PLAC JANA PAWŁA II

ZAPRASZAMY

 


 


 

Rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego 2014/2015


 

    W poniedziałek, 1. września w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej, uczestniczyliśmy w Mszy Świętej inaugurującej nowy rok szkolny i katechetyczny. W Eucharystii wzieli udział o godzinie 8.00 dla dzieci i młodzieży z naszego miasta oraz o godzinie 16.00 uczniowie z poza miasta Brusy. Uczestniczyliśmy również w obrzędzie poświęcenia tornistrów i przyborów szkolnych dzieciom, które rozpoczynają naukę w szkole Niech ten czas roku szkolnego będzie opływał w wysokie wyniki w nauce, kształtowaniu postaw ludzkich i patriotycznych oraz bliskości z Bogiem. Czego wszystkim z całego serca życzymy, zarówno uczniom jak i całemu gronu pedagogicznemu

 

ZDJĘCIA

 


 

Piesza Pielgrzymka dobiegła końca...

 


13. sierpnia dobiegła końca Piesza pielgrzymka na Jasną Górę Diecezji Pelplińskiej. Z naszej parafii wyruszyło 12 osób i pielgrzymowało przez 14 dni, pokonując 480 km. Czas rozwoju wiary, spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem - czyli prawdziwe rekolekcje dla każdego. Wspomnienia i przeżycia na długo pozostaną w pamięci. Nasi pątnicy czynnie udzielali się przy organizacji pielgrzymki przez animację muzyczną i służbę porządkową. Za wspólne pielgrzymowanie wielkie "Bóg zapłać".

ZDJĘCIA

 

 


 

 

Ministranci i KSM na wypoczynku :)


 

Ministranci oraz KSM naszej parafii, wypoczywały w Ostrzycach. Tematem przewodnim letniego obozu było „NASZE TOTUS TUUS DLA ŚW. JANA PAWŁA II”. Oprócz relaksu, zabawy, wycieczek i konkursów, był czas na modlitwę, skupienie i rozważania wokół wyznaczonego tematu. Ostrzyce stały się dla nas miejscem nie tylko wypoczynku ale i zatrzymania się na chwilę i rewizją naszego chrześcijaństwa. Dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym mogliśmy tak miło i aktywnie spędzić ten wakacyjny czas

 

ZDJĘCIA

 


 

 

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

 

ZDJĘCIA

 

 


 

Na szlaku pielgrzymkowym  do sanktuariów Mazur i Podlasia.


W dniach 4-5 lipca 2014 roku odbyliśmy pielgrzymkę do czterech Sanktuariów Maryjnych, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce na terenie Mazur i Podlasia pod przewodnictwem p. Gabrieli Kloske .Trud pielgrzymowania podjęło 53 pielgrzymów głównie  z naszej parafii oraz ościennych : z Kosobud, Leśna, Karsina a nawet z Gdańska. Wspólnie z nami pielgrzymowali aktywnie kierowcy naszego autokaru.

            Na naszym szlaku autokarowym znalazła się najpierw Święta Lipka ,gdzie uczestniczyliśmy we mszy św. i wysłuchaliśmy prelekcji ojca Józefa o tym cudownym miejscu oraz koncertu organowego. Ze względu na liczbę pielgrzymów Święta Lipka nazywana jest Częstochową Północy.

            Dalej na naszym szlaku pierwszego dnia pielgrzymowania znalazła się Suchowola,gdzie stanęliśmy w samym Środku Europy i zwiedziliśmy Izbę Pamięci bł. ks.Jerzego Popiełuszki.

            Następnie droga wiodła do Sanktuarium w Różanymstoku, gdzie wyznaczyliśmy sobie miejsce nocnego odpoczynku. Tu, późnym wieczorem, wysłuchaliśmy słowa księdza na temat historii tego miejsca ,które powstało jako dar miejsca i fundacji dla kościoła i klasztoru możnowładców polskich - Eufrozyny i Szczęsnego Tyszkiewiczów w XVI wieku oraz uczestniczyliśmy w apelu przed cudownym obrazem Maryi-Wspomożycielki. Były też poranne modlitwy indywidualne przed zasłoniętym obrazem , który też uważany jest za cudowny.

            Drugi dzień był obfity w cudowne miejsca. Wczesnym rankiem nawiedziliśmy Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce, gdzie dane nam było uczestniczyć we mszy św. i pomodlić się przed fragmentem Serca Pana Jezusa w agonii. Tu przemieniła się cudownie Hostia w Ciało Pana Jezusa. Taki cud to nadzieja dla świata .Pan Bóg czyni cuda, by umocnić naszą wiarę bądź ją ludziom przywrócić. Jest z nami prawdziwie, realnie i substancjonalnie. Cząstka Ciała z mięśnia sercowego Naszego PANA jest wskazaniem i znakiem ,naszą drogą ,ponieważ Pan Bóg nie czyni nic bez powodu .Ten cud ma być pomocny naszej wierze, dodać nam odwagi. Otwiera nasze oczy i uszy ,byśmy na nowo zobaczyli i usłyszeli Dobrą Nowinę ,którą nam przynosi z nieba. Pan Jezus pozwala wyznawać wiarę w siebie, odsłaniając swe ludzkie -najlepsze Serce, miłosierne Serce .

            Sam przecież powiedział do siostry Faustyny -„Nie znajdzie ludzkość uspokojenia ,dopóki nie zwróci się do Miłosierdzia Mojego- ,które to słowa zapisała w swym Dzienniczku duszy.

Potem   skierowaliśmy się do nowego niewielkiego Sanktuarium Marii Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie usytuowanego na wzgórzu, a  powstałego w 1998 roku w Puszczy Knyszyńskiej .Po  krótkim przybliżeniu dziejów tego miejsca  wygłoszonego przez księdza-opiekuna  i modlitwach w kościele ,udaliśmy się  na Górę Krzyży zwaną Górą Bożego Miłosierdzia oraz mieliśmy możliwość zakupu dewocjonaliów. Ponadto mogliśmy  zabrać cudowną wodę, podobnie jak i w  Gietrzwałdzie, które to sanktuarium odwiedziliśmy na końcu pielgrzymkowego trudu.            

             

            Dalej na naszej drodze nawiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Białymstoku gdzie znajduje się grób bł. księdza Michała Sopoćki -spowiednika i kierownika duchowego siostry Faustyny . Zobaczyliśmy też z zewnątrz okazały pałac Branickich , w którym mieści się Uniwersytet Medyczny i złożyliśmy wizytę w  miejscowej katedrze. We wszystkich tych miejscach nasze modlitwy kierowaliśmy w intencjach pielgrzymów , poleconych nam w modlitwie oraz w intencji naszej parafii i ojczyzny.

            Z Białegostoku skierowaliśmy się do Tykocina -malowniczego miasteczka Podlasia , które posiada ponad 100 unikatowych zabytków  w tym zamek ,w którym rezydowali królowie, książęta  i Stefan Czarniecki. To tutaj został ustanowiony Order Orła Białego – najwyższe odznaczenie w Polsce. Orzeł Biały ma tu również swój okazały pomnik. Zwiedziliśmy dwie synagogi , bo przed II wojna światową Tykocin był drugim co do wielkości skupiskiem Żydów w Polsce swobodnie wyznających swoją religię. Uroki tego miasteczka doceniają często reżyserzy, którzy  w tej „bajkowej scenerii” kręcą  plenery filmowe np. „U Pana Boga za……”

            Modlitwy i śpiewy, różańce i koronki ,filmy i rozmowy oraz inne przeżycia wypełniały nam ten błogosławiony czas. Pogoda dopisała w 100%.

            Serdecznie dziękujemy p.G. Kloske za podjęcie trudu przygotowania i realizacji tej pielgrzymki.

 

                                                                       Janina Głomska

 

Brusy, 12.07.2014.

PS. Bogu niech będą dzięki za  ten błogosławiony czas. Dziękuję wszystkim . którzy podjęli trud pielgrzymowania. Bez Waszego odzewu tej pielgrzymki by nie było. Zapraszam do udziału w kolejnych pielgrzymkach w przyszłym roku- jak Bóg da na Jego chwałę i dla umocnienia naszej wiary.  G.Kloske

 

ZDJĘCIA

 

 


 

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

                                                                                

 

 

Spotkanie organizacyjne przed pieszą pielgrzymką do Częstochowy odbędzie się w piątek, 18 lipca, o 19.00 w Domu Nawiedzenia. Na spotkanie zapraszamy wszystkich którzy zamierzają pielgrzymować do tronu Matki Bożej w Częstochowie, oraz zapraszamy tych którzy pielgrzymowali wcześniej, a chcieli by się podzielić swoim doświadczeniem. Na spotkaniu będzie możliwość zapisania się na autobus powrotny z Jasnej Góry do Brus.

 

Doświadczenie  spotkania z Bogiem

Jasna Góra - duchowa stolica Polski - to cel corocznego pielgrzymowania milionów ludzi wierzących. Docierają tam pątnicy korzystając z różnych środków lokomocji. Wśród ogromnych rzeszy pielgrzymów wyróżniają się ci, którzy Jasną Górę zdobywają pieszo. Potrzebują niekiedy kilku bądź kilkunastu dni, by dotrzeć do celu.

Człowiek, który nie zaznał smaku pieszego pielgrzymowania, zadaje py­tania o sens takiego Bożego wędrowania. Przecież samochodem czy autokarem jest szybciej, wygodniej i bez większego zmęczenia. Tak też można pielgrzymować. Jednak piesza pielgrzymka to coś zupełnie odmiennego. To rekolekcje w drodze. Rekolekcje, które trwają aż kilkanaście dni. (…) ks. Andrzej Szopiński

 

 

 

 


 

 

           

 


 

 

BOŻE CIAŁO


Dzisiaj 19 czerwca  w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przewodniczył ksiądz proboszcz Mirosław Klawikowski. Po Mszy Świętej odbyła się uroczysta procesja eucharystyczna ulicami naszego miasta do czterech ołtarzy. Najświętszy Sakrament nieśli na zmianę ks. Proboszcz Mirosław Klawikowski, ks. Andrzej Dombrowski, ks. kanonik Jerzy Zygmuntowski i ks. Karol Misiurski

zdjęcia:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.592489417531504.1073741836.561867393927040&type=3

 


 

 


 

LEDNICA 2014


Ponad 60 tys. osób uczestniczyło w 18. Spotkaniu Młodych Lednica 2000, które w sobotę odbyło się pod hasłem „W imię Syna”,a wśród nich nasza parafia.Zebrani wysłuchali przesłania ojca świętego Franciszka. Papież zwrócił uwagę wszystkim zgromadzonym na to, by nie lękali się odpowiadać na głos Boga. Papież w swoim wystąpieniu mówił o synostwie człowieka wobec umiłowanego Ojca, nawiązał również do osoby świętego Jana Pawła II i nazwał go przewodnikiem po Lednicy.

Nie zabrakło arcybiskupa Wojciecha Polaka, nowego prymasa Polski, który przyjechał prosto z ingresu w Gnieźnie.

- Jestem na Lednicy, bo od początku mojego biskupiego posługiwania, kocham Lednicę – mówił prymas.

Pola Lednickie rozjarzyły się ogniem przywiezionym z Ostrowa Lednickiego. Został on przekazany wiernym w rytm pieśni Ogniu posól Nas”, której w wykonaniu Siewców Lednicy można posłuchać na portalu YouTube – (tutaj).

W procesji pod Bramę-Rybę wniesiono relikwie Św. Wojciecha. Uczestnicy otrzymali „dowody osobiste” symbolizujące „pełnoletność” i pierścienie z napisem ,,W Tobie mam upodobanie” oraz banknoty wdzięczności o nominale 2000 talentów.

zdjęcia: www.facebook.com/media/set/?set=a.585371144909998.1073741835.561867393927040&type=3