Parafia pod Wezwaniem Wszystkich Swietych w Brusach
Historia Parafii w Brusach
Msza sw. w  Parafii w Brusach
Ogloszenia Parafialne w Brusach
Dokonania i inwestycje Parafii w Brusach
Parafia w Brusach - Kosciol w Mecikale
Parafia Brusy - Kontakt
 

  Kancelaria


  Duszpasterze


  Statystyki parafii


  Org. przykościelne


  Prasa


  Literatura


  Pielgrzymki,spotk.


  Multimedia


  GaleriaOgłoszenia parafilane

VI Niedziela Wielkanocy 1.05.2016


§  W kalendarzu liturgicznym obchodzimy:

-     poniedziałek, 02 maja św. Atanazego;

-     wtorek, 03 maja uroczystość NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski;

-     środa, 04 maja wspomnienie św. Floriana, męczennika;

-     piątek, 06 maja święto świętych Filipa i Jakuba Młodszego, Apostołów;

-     niedziela, 08 maja uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego;

§  W odpowiedzi na apel Papieża Franciszka dziś, po Mszach świętych będzie zbiórka do puszek na rzecz pomocy humanitarnej dla naszych sióstr i braci z Ukrainy

§  Dziś i we wtorek o 15.00 w kościele w Brusach będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego.

§  W poniedziałek obchodzimy Dzień Flagi. Pamiętajmy o wywieszeniu flag w barwach narodowych.

§  We wtorek jest uroczystość NMP Królowej Polski. W tym dniu przypada także święto  narodowe Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3. Maja. W czasie mszy św. o 11.00 będziemy modlić się w intencji Ojczyzny, oraz za druhów strażaków.

§  W tygodniu są 1. czwartek, 1. piątek i 1. sobota miesiąca maja.

§  W czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu od 17.00.

§  W piątek spowiedź dla dzieci od 15.30 i o 16.00 msza święta. Od 17.00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu i msza o 18.00.

§  W 1. sobotę miesiąca po mszy o 7.30 (zmiana godziny ze względu na wyruszającą pielgrzymkę do Wiela) odbędzie na nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

§  Nabożeństwa majowe dla dzieci będą w poniedziałek, środę, czwartek i piątek o 17.00, oraz po mszach wieczornych o 18.00. Zachęcamy do kontynuowania jakże pięknego i pobożnego zwyczaj odprawiania nabożeństw majowych w rodzinach, oraz przy krzyżach i kapliczkach we wsiach.

§  Za tydzień jest druga niedziela miesiąca, dlatego kolekta będzie przeznaczona na remont organów w kościele w Brusach.

§  W niedziele, 08 i 15 maja na mszach św. o 11.00 dzieci klas trzecich przystąpią do uroczystej Komunii św. i duża część ławek w nawie głównej będzie zarezerwowane dla dzieci i ich rodzin. Bardzo prosimy, by nie zajmować tych miejsc.

§  Dzieci, które będą miały Komunię św. 08 maja zapraszamy na spotkania organizacyjne w poniedziałek i środę na 16.00, zaś w czwartek o 16.00 dla nich i ich rodziców spowiedź św.

§  Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. w drugim terminie, czyli 15 maja zapraszamy na spotkania do kościoła w Brusach w sobotę o 10.00.

§  Módlmy się za dzieci, które w pełni będą mogły uczestniczyć we Mszy św. Modlitwie polecamy także ich rodziny.

§  Tydzień temu podczas akcji "Pola Nadziei" wspomagającej hospicjum w Chojnicach zebrano sumę 4 035,40 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom.

§  Za tydzień, w niedzielę, jest uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W sobotę, 07 maja, będzie msza o 7.30 (nie będzie mszy o 8.00). Po mszy wyruszy pielgrzymka piesza do Wiela. W Wielu o 15.00 będzie Droga Krzyżowa.

§  W przyszłą niedzielę w Wielu o 6.00 rano odbędzie się parafialna Droga Krzyżowa. Wyruszymy od kościoła, a w kaplicy bruskiej będzie odprawiona Msza św.

§  Główna Suma odpustowa pod przewodnictwem księdza Biskupa Diecezjalnego, Ryszarda Kasyny będzie w niedzielę o 10.00.

§  Serdecznie zapraszamy na pielgrzymkę do Wiela. Pamiętajmy, by zabrać tylko niezbędny bagaż podręczny, który sami nosimy. Dzieci i młodzież niepełnoletnia bierze udział tylko z opieką dorosłych. W czasie pielgrzymki obowiązuje całkowity zakaz używania alkoholu i palenia tytoniu. W gablotach umieszczone są plakaty ze szczegółowym planem uroczystości odpustowych w Wielu.

§  W naszej parafii rozpoczynamy bliższe przygotowania dla kandydatów do sakramentu bierzmowania. Spotkanie dla wszystkich uczniów klas trzecich gimnazjum odbędzie się 3 maja o godzinie 19.00 w kościele w Brusach.

§  W 1. piątek ks. proboszcz będzie z Komunią św. odwiedzać część chorych i osoby starsze w Brusach.

§  "Z KSM-em na majowe" - Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza na nabożeństwa majowe przy kapliczkach naszej parafii. Zbiórka i wyjazd rowerami w poniedziałki i piątki maja o 18.30 sprzed Domu Nawiedzenia.

§  Maturzystów naszej parafii zapraszamy na Mszę św. w intencji o Dary Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych - wtorek, 3 maja, o 18.00

§  Za tydzień będzie można wesprzeć obywatelski projekt ustawy o prawie do narodzin dla każdego dziecka. Zachęcamy całym sercem do poparcie tej wspaniałej inicjatywy. Prosimy pamiętać, że do ważności podpisu potrzebny jest nr  PESEL.

§  Ministranci będą rozdawać bezpłatny pierwszy numer parafialnej gazetki Clara facta, w której odnaleźć można wszystkie ogłoszenia parafialne.

§  Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Są nowe numery: "W Rodzinie", "Nasza Arka"  i jest "Pielgrzym" sprzed tygodnia.

Z żałobnej karty naszej parafii.

Zmarła śp. Helena Wyrowińska z Brus (ul. Pocztowa) przeżyła 101 lat. Pogrzeb odbędzie się 4 maja o godz. 9.00.

 

W tygodniu były pogrzeby:

-     śp. Heleny Stanke z Brus (ul. Okrężna) – przeżyła 75 lat,

-     śp. Krystyny Kraszewskiej Grzebień z Lubni (ul. Polna), przeżyła 49 lat,

-     śp. Jana Knittera z Brus Wybudowania – przeżył 78 lat,

-     śp. Marka Jasaka z Brus (ul. Kościuszki) – przeżył 66 lat.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

 

Zapowiedzi przedślubne

-     Mateusz Niebrzydowski z Czyczków i Dominika Mientka z Przytarni (par. Wiele), zapowiedź 2.

-     Piotr Czarnowski z Brus i Agnieszka Butowska z Gdyni. Zapowiedź 1.

-     Piotr Bruski z Brus i Kamila Michalska z Brus. Zapowiedź 1.

-     Tomasz Pokrzywiński z Brus i Dorota Piekarska z Kaszuby (par. Leśno). Zapowiedź 1.

-     Radosław Hamerski i Żaneta Hamerska (Lubińska) z Brus. Zapowiedź 1

V Niedziela Wielkanocy 24.04.2016

 

W kalendarzu liturgicznym obchodzimy:

- poniedziałek, 25 kwietnia: święto św. Marka, Ewangelisty,

- piątek, 29 kwietnia: święto św. Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy.


Za wstawiennictwem św. Michała Archanioła, niech Pan Bóg błogosławi wszystkim którzy wzięli udział w rekolekcjach i peregrynacji figury św. Michała Archanioła w naszym kościele. Dziękujemy panom policjantom i druhom strażakom za eskortowanie figury, wszystkim witającym, naszemu chórowi parafialnemu, służbie liturgicznej, wszystkim przybyłym spoza parafii: wiernym, Siostrom zakonnym i kapłanom.


W odpowiedzi na apel Papieża Franciszka za tydzień, w niedzielę 1 maja, będzie zbiórka do puszek na rzecz pomocy humanitarnej dla naszych sióstr i braci z Ukrainy.


Dziś o 15.00 jest w kościele Koronka do Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy.


W poniedziałek, w święto św. Marka, na mszy św. o 8.00 będziemy modlić się podczas procesji wokoło kościoła o Boże błogosławieństwo dla wszystkich pracujących na roli. Wszyscy korzystamy z Bożych darów ziemi i wraz z rolnikami prośmy o dalsze dobre urodzaje.


W środę, 27 kwietnia, jest 2. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Dziękujemy Panu Bogu za życie, pontyfikat i świadectwo świętości naszego Rodaka.


W piątek o 17.00 jest adoracja Najświętszego Sakramentu ( Spowiedź). Zapraszamy.


Dzieci przygotowujące się do uroczystej Komunii św. zapraszamy za tydzień, w niedzielę do kościoła w Brusach na mszę św. o 9.00. Prosimy przynieść świece, ponieważ będzie uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przed 1. Komunią św. (w poniedziałek i w sobotę o 16.00 będą jeszcze dla tych dzieci spotkania w kościele w Brusach).


Za tydzień jest "niedziela bracka". Po Sumie będzie procesja eucharystyczna i odmówimy Różaniec.


Za tydzień, będzie udzielany Chrzest na Sumie o 11.00. Prosimy zgłaszać dzieci do chrztu. Nauka dla rodziców i rodziców chrzestnych będzie w sobotę, po Mszy św. o 18.00 w Domu Nawiedzenia.


Jutro, w poniedziałek, przy Domu Strażaka w Brusach, będzie możliwość honorowego oddania krwi. Specjalny ambulans będzie czynny od 9.00 do 12.00. Zapraszamy w Jubileuszu Miłosierdzia do niesienia pomocy i w ten sposób potrzebującym ratunku.


Jutro, po mszy wieczornej w Domu Nawiedzenia będzie spotkanie Parafialnej Grupy Modlitewnej. Zapraszamy parafian do wspólnej modlitwy.


14 maja br. (sobota - wigilia Zielonych Świąt) o 19.30 w Parafii MB Królowej Polski w Chojnicach będzie CZUWANIE prowadzone przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym SYJON. Tydzień wcześniej , w dniach 6 - 7 maja będą otwarte REKOLEKCJE charyzmatyczne, które poprowadzi ks. Jan Kruczyński. Dodatkowe informacje i zgłoszenie (konieczne!) na: ww.odnowachojnice.pl


16 maja br. upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Wnioski można przesłać pocztą, złożyć za pośrednictwem internetu lub osobiście - w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


W środę, 27 kwietnia, na mszy o 18.00 będziemy polecać Miłosierdziu Bożemu naszych zmarłych w miesiąc po pogrzebie: śp. Wojciecha Lubińskiego i śp. Edmunda Danielsa.Z żałobnej karty naszej parafii:

W sobotę był pogrzeb śp. Andrzeja Pokorskiego z Męcikału. Przeżył 65 lat.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie....... .ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE Brusy, 24.04.2016


Sakrament Małżeństwa pragną przyjąć:

- Grzegorz Dobrzelewski z Chojnic i Jagoda Zabrocka z Brus. Zapowiedź 2.

- Tomasz Pozorski z Żabna i Alina Rudnik z Brus Jaglii. Zapowiedź 2.

- Marek Pestka z Czyczków i Karolina Krygowska z Brus. Zapowiedź 2.

- Radosław Szyngwelski z Brus i Kosidowska Iwona z Brus. Zapowiedź 2.

- Mateusz Niebrzydowski z Czyczków i Dominika Mientka z Przytarni (par. Wiele). Zapow. 1.

 

 

 

Intencje Mszy Świętych

25 kwiecień - 01 maj 2016 roku

 

Poniedziałek 25.04.2016.

6.30 + Stefanię, Damazego i Teresę Janikowskich, oraz Bernarda Górskiego (rezerwacja)

8.00 + Grzegorza Kaptura

8.00 + Jerzego, Marka i Ryszarda

18.00 + Ryszarda i Bronisława Pestków, Małgorzatę i Stanisława Bruskich

 

Wtorek 26.04.2016.

6.30 + Krystynę Szopińską w 2. rocznicę śmierci i Stefana

8.00 + Jana i Jadwigę Przytarskich, oraz rodziców z obojga stron (rezerwacja)

8.00 w podziękowaniu za otrzymane łaski, z prośbą o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla

p. Teresy z okazji rocznicy urodzin i dla całej rodziny

18.00 + Elżbietę i Stefanię Ryduchowskie

 

Środa 27.04.2016.

6.30 w podziękowaniu za otrzymane łaski, z prośbą o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla

mamy Marii Lamczyk z okazji 78 rocznicy urodzin

8.00 + Cecylię Goebel w 30. rocznicę śmierci (rezerwacja)

8.00 + Antoniego i Jana Gliszczyńskich